54179

HAKKIMDA

17 Mart 1988'de Nevşehir'de doğdum. Aksaray Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde yetenek serüvenime başlayıp, Balıkesir Güzel Sanatlar Akademisi'nde devam ettim. Bir süre "Balıkesir Birlik Gazetesi Genç Çizerler Karikatürist" başlığı altında günlük çizimler yaptım. Bu süre içerisinde profesyonel ellerden karikatür eğitimi almaya devam ettim. 2008'de Balıkesir Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu’nda ilk karikatür sergimi açtım. Birçok karma sergide yer aldım.

2006-2007 yılları arasında Avanos Kızılırmak Gazetesi'nde çizimler yaptım. Nevşehir Avanos İlçesi'nde Fotoğraf Stüdyosu'nda Grafikerlik yaptım ve bir yıl sonra İstanbul'a yerleştim. Şu an İstanbul'da Dijital Baskı Merkezi'nde grafikerlik yapmaya devam etmekteyim.

Peki, hep merak ederim karikatür çizmek bir sevda mı ve nasıl başladı sizde bu sevda?

Üniversite yıllarında arkadaşlar arasında eğlence ile başlayan karikatür gittikçe ilgimi çekmeye başlamıştı. Karikatürde kendimi geliştirebilmek için üstatlardan eğitim almaya ve her çizgimde işimi zirveye taşımaya çalıştım. Bu yolda kendime özgü çizgimle insanlara bir mesaj verebilmek ve yüzlerindeki tebessümü görebilmek adına çizimlerime durmaksızın devam ediyorum. Hayatımın büyük bir kısmını kaplayan karikatür günden güne büyüyen bir sevda haline gelmekte...
 
Bir yazarın, bir ressamın, penceresinden bakmak farklı şeyler, peki bir karikatürist insanlara, olaylara nasıl bakar?

Karikatürde en önemli şey iyi bir gözlem yapabilmek ve tabi ki Dünya Yaşlılık Derneği'nin "YAŞANMIŞLIKLAR" sloganının da etkisi büyüktür. Çizmek için; yaşadığınız çevre, gezdiğiniz ortam, içinde bulunduğunuz ruh hali aslında her biri birer etkendir. Kimi araştırmacı, kimi gözlemci, kimi eleştirisel açıdan yaklaşır, kimi ise yaşanmışlıklarla bakar olaylara ve görünen yüzün arkasında görünmeyen olayları yansıtır çizgisiyle...
Espiri sizin mesleğinizin olmazsa olmazı hangi kaynaklardan besleniyorsunuz? Sizi hangi üstatlar etkiliyor?

Espri bulmak kolay değil. İnsanlara bir konu anlatacaksınız ve bu konuya espri katacaksınız. Bir şeyler üretebilmek adına sürekli araştırıyor, çizgilerinden beslenebilmek için üstatları takip ediyorum.  İlk başlarda geliştirebilmek için onları taklit ederdim ve ilerledikçe kendi tarzımı oluşturabilmek adına farklı çizgiler sergiledim.  Etkilendiğim üstatların başında değerli hocalarım Karikatürist Diş Hekimi Mete Ağaoğlu ve Fotoğrafçı Ahmet Esmer gelmektedir. Değerli hocalarımın da ince fikirleri ve destekleri ile çizgilerimi ilerletme şansı buldum. Buradan da onlara teşekkür eder, saygılarımı sunarım.